Jaskra – Wykryj ją zanim będzie za późno!
Czym jest jaskra i dlaczego chcemy ją zdiagnozować?
Jest to podstępna choroba, która uważana jest za najczęstszą przyczynę utraty wzroku z Polsce. Polega na nieodwracalnym zaniku nerwu wzrokowego, co skutkuje powstaniem narastających ubytków w polu widzenia. Nieleczona prowadzi do ślepoty. Szacuje się, że w Polsce na jaskrę choruje ok 900 tys. ludzi, ale ok 500 tys. z nich pozostaje niezdiagnozowanych! Jaskra rozwija się bardzo powoli, co powoduje, że nieco „przyzwyczaja” do swojej obecności. Chory może długo nie zauważać postępującego uszkodzenia wzroku, ponieważ w początkowym stadium nie daje żadnych alarmujących objawów. A warunkiem zachowania widzenia jest wczesne rozpoznanie tej choroby.
Z tego właśnie powodu został opracowany projekt badań przesiewowych, mający na celu wykrycie jaskry w możliwie najwcześniejszym jej stadium.
O programie e-jaskra
E-jaskra to program innowacyjnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. System ten w procesie diagnostycznym wykorzystuje tzw. sztuczną inteligencję. Program e-jaskra opracowała grupa fachowców pod przewodnictwem prof. Jerzego Szaflika. W trwających ponad 2 lata pracach wzięli udział wybitni okuliści, w tym prof. Jacek P. Szaflik, dr hab. n. med. Anna Zaleska-Żmijewska oraz zespół prof. Jacka Pniewskiego z Katedry Fizyki Optycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i trzech ekspertów techniki komputerowej. E-jaskra działa w oparciu o komputerową analizę barwnego zdjęcia dna oka. Sztuczna inteligencja przyporządkowuje dane zdjęcie do kategorii „zdrowej” lub „chorej”, korzystając z tzw. sieci neuronowej, czyli – w uproszczeniu – bazy wiedzy wprowadzonej do systemu. Do jej stworzenia posłużyło ponad 2 500 zdjęć osób zdrowych i chorujących na jaskrę dostarczonych przez Poradnię Jaskrową Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”. Co więcej, e-jaskra posiada zdolność do tzw. głębokiego uczenia się, a więc samodoskonalenia z każdym wykonanym badaniem.
E-jaskra w SPZOZ w Górze Kalwarii!
Nasza przychodnia będzie jednym z miejsc, w których pacjenci będą mogli przebadać swoje oczy w ramach opisanego projektu. Będziemy badać wszystkich chętnych, niezależnie od tego, czy jest naszym pacjentem, czy nie. Jedynym warunkiem jest ukończone 18 lat. Badanie jest krótkie i komfortowe dla pacjenta, nie wymaga żadnego przygotowania. Jest bezpłatne.
W ramach badań diagnostycznych wykonane będą 3 krótkie procedury:
– OCT (optyczna tomografia koherencyjna) – precyzyjne badanie siatkówki i nerwu wzrokowego. Wykrywa wczesne zmiany związane z jaskrą i chorobami siatkówki
– Pomiar ciśnienia śródgałkowego (tonometria bezdotykowa) – szybki i bezbolesny sposób oceny ryzyka jaskry
– Badanie funduskamerą – platforma e-jaskra, nowoczesne zdjęcia dna oka w celu wczesnej diagnostyki chorób oczu.
Głównym celem jest wykluczenie jaskry nawet wczesnoobjawowej czy bezobjawowej celem rozpoczęcia diagnostyki pogłębionej i dalszego leczenia pacjentów. Wstępny wynik badania dostępny będzie już po kilku minutach (wygenerowany przez sztuczną inteligencję), ale dodatkowo w ciągu 3 tygodni badania te będą przeanalizowane przez specjalistę i w razie innych wątpliwości, których się dopatrzy, pacjent zostanie poinformowany o konieczności konsultacji i dalszej diagnozy.