Przeczytaj, nim przyjdziesz do gabinetu. Sprawdź, jak się przygotować do poszczególnych badań
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej
Powstrzymaj się od posiłków na około 6 godzin przed badaniem (ideałem jest badanie na czczo – warunek w praktyce do spełnienia jedynie, gdy badanie odbywa się rano).
Powstrzymaj się również w tym czasie od picia napojów gazowanych, picia kawy, żucia gumy i palenia papierosów, gdyż wszystkie te czynności zwiększają ilość powietrza w przewodzie pokarmowym (co znacznie utrudnia badanie USG).
Możesz popijać niewielką ilość wody niegazowanej mineralnej, aby ugasić pragnienie (w przypadku badania układu moczowego razem z badaniem jamy brzusznej będzie to oczywiście większa ilość wody tj. ok 1 l).
Jeśli chorujesz na cukrzycę (szczególnie gdy przyjmujesz insulinę), zapytaj swojego lekarza, jak długo możesz powstrzymać się od posiłku i dostosuj się do jego zaleceń.
Przygotowanie do badania USG układu moczowego
Na około 1,5 godziny przed badaniem zacznij pić 1 litr (ok. 4 szklanki) niegazowanej wody mineralnej.
Wypicie takiej objętości powinno zająć ok. 30 minut. Zakończenie picia powinno więc nastąpić na ok 1 godz. przed badaniem. Wypicie około 1 litra wody ma na celu wypełnienie pęcherza moczowego, co jest warunkiem jego oceny w tym badaniu.
Tuż przed badaniem USG powinno się odczuwać dość silne parcie na pęcherz. Jeśli przed badaniem (w poczekalni) masz kłopoty z utrzymaniem moczu, możesz skorzystać z toalety, oddając tylko niewielką ilość moczu tak, aby zapewnić sobie jedynie względny komfort do czasu badania.